Rozvrhnutí povinností
Náročnost se v příběhu let našeho vzdělávání pochopitelně zvyšuje, přičemž taková vysoká škola není nic snadného a je potřeba se jí opravdu věnovat. Dokazuje to také statistika, protože již při prvním zkouškovém období se ukáže, kdo na studium má, a protože řada lidí odejde. Naučit se učit je vhodné již od mala, protože později se to bude rozhodně hodit. Proto je dobré, když už od první třídy pomáhají se vzděláním potomka rodiče.
Významnou událostí jsou na konci základní školy přijímací zkoušky na střední. Na ty je potřeba se připravovat, abychom se dostali na svou vysněnou školu. Na střední už je povinností více, což někdy může být náročné. Měli bychom si proto plnit své povinnosti postupně, ať toho najednou nemáme zbytečně moc. Klidně si úkoly, testy a připomínky zapisujte do poznámek v mobilu, protože je máte stále u sebe a vyhnete se nepříjemné situaci, kdy na něco zapomenete.
Učení
Velký vliv na naše známky má samozřejmě učení, přičemž když jej flákáme, tak podle toho i vypadají naše výsledky. Je dobré soustředit se už v hodině, protože učitel se během ní snaží studentům látku pochopitelně vysvětlit. Tím získáme základní přehled, a navíc si zapamatuje řadu informací. To však pro úspěch většinou nestačí, protože je potřeba samostudium. Zde je potřeba snažit se o dobrou efektivitu, aby se nám po přečtení látka nevypařila z hlavy.
Jako první je potřeba vybrat si vhodné místo, což je náš pokoj. Většinou se vyplatí mít na učení ticho, ale někdo si rád pouští hudbu. Na vysoké škole je potíž v tom, že musíme umět řadu vědomostí do určitého termínu. Výhodné je proto učit se postupně a zároveň v pravidelných intervalech již naučnou látku opakovat, protože člověk přirozeně zapomíná. Nemáme neomezený čas na učení, ale je potřeba vyhradit si jej dostatek, kdy se nebudeme soustředit na nic jiného. Musíme do něj zakomponovat i přestávky.