Ostropestřec mariánský je krásně kvetoucí bodlák, je to však přece jen bodlák a na první pohled bychom jej spolu s plevelem odstranili z kvetoucího záhonu s okrasnými květinami. To by však byla chyba, jeho semena totiž ukrývají velmi cenné látky (nazývají se komplexně Silymarin), s projektivními účinky na jaterní buňky.
Drcená semena se prodávají lisovaná jako ostropestřec olej, anebo je lze zakoupit celistvá, a doma si je rozdrtit a přidávat k různým pokrmům. V zásadě je jedno, jakou formu zvolíte, lisování semen za studena zachová v oleji většinu původních složek v nezměněné podobě, pouze byste měli oleje skladovat po otevření v chladničce, kde není denní světlo, a je naopak ideální teplota, aby tuk nežluknul.
Ostropestřecový olej má specifickou jemnou vůni a chuť, takže je možné jej přidávat i za studena do zeleninových salátů, a samozřejmě jej využít i pro teplou kuchyni. Nejcennější je však výtažek ze semen jako samostatný lék na játra, žlučník a žlučové cesty, Silymarin totiž výrazně podporuje regeneraci jaterní tkáně a vyplavování žluči do dvanácterníku. Proto je také důležité přiměřené dávkování – zkrátka to nepřehánět, aby nedošlo ke vzniku dvanáctníkové léze, nebo dokonce vředů.
Přírodní lék na játra bez vedlejších účinků
Zásadní výhodou Ostropestřce mariánského je absence nežádoucích účinků, s nimiž se lidé potýkají s léčivy syntetickými. Můžeme jej mít doma jako preventivní prostředek, ale i jako léčebný faktor. Jaterní tkáň totiž dostává zabrat, a kdo se domnívá, že pouze alkoholem, hluboce se mýlí.
Játra musí zvládnout přeměnit složky potravy na využitelné látky, zároveň provést detoxikaci (přeměnu na neškodné sloučeniny) odumřelých buněk a odpadních metabolitů, a k tomu všemu musí čelit smogu a prachovým částicím v ovzduší, těžkým kovům, formaldehydu, benzenu a jiným jedům. Játra zatěžuje i chronický stres, přepracování, nedostatek spánku (hlavně noční směny), extrémní sporty, nebo naopak sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu.