Historie této činnosti začíná na konci sedmdesátých let minulého století. Tím hlavním podnětem ke vzniku reálných bojových scén byl úspěšný filmový seriál Star Trek. Svým dílem skládanky zájmu veřejnosti o tuto adrenalinovou zábavu také přispěl film Alien (Vetřelec) režiséra Ridley Scotta, jehož premiéra v roce 1979 přilákala do kin miliony diváků.
V Česku se začala hrát laser game mnohem později, první oficiální aréna vznikla ve Zlíně ke konci roku 2007 a od té doby vznikají další místa, kde můžete prožít vzrušující zábavu spojenou s intenzivním sportovním výkonem. Ano, výkonem, neboť pouhých dvanáct minut pobytu v potemnělé místnosti lze přirovnat k běhu na půl druhého kilometru.
Rok 2007 byl v tomto směru přelomový, neboť se v té době začaly na trhu objevovat již sofistikované výrobky „laserových zbraní“. Do té doby šlo o technicky nepříliš zdařilé výrobky, jeden z prvních prototypů se objevil v České republice jen několik let po sametové revoluci v Praze na Národní třídě.
Co je cílem hry a jak probíhá
Především jde o týmovou hru, která může probíhat podle libovolných herních modů, buď bojuje každý hráč sám za sebe, anebo jsou jednotlivci propojeni v rámci skupin a strategie boje připomíná válečné operace za druhé světové války. Nejde však o žádné zabíjení a vraždění, ale o ryze zábavnou činnost bez zranění, a naprosto bezpečnou. Hráči oblékají speciální vesty, které zaznamenávají zásahy laserových zbraní. Světelný paprsek nikomu neublíží a tak je tato forma bojové simulace mnohem lepší, než klasický paintball, kde se střílí skutečnými plastovými projektily, a ty mohou způsobit bolestivé modřiny a při neopatrnosti i zranění v oblasti obličeje.
Laser game se vyvíjí
Každá lidská činnost má svůj vývoj a ten se nevyhnul ani této zábavě. Za dobu dvanácti let provozování mnoha republikových arén se počet zájemců o laser game rozrostl na desítky tisíc a v roce 2018 již proběhlo první Mistrovství ČR a SR. Kvalita jednotlivých arén se však mezi sebou liší a je velmi důležité v případě zájmu ověřit si veškeré podrobnosti: Jak a kde bezpečně parkovat, jak velká je bojová zóna, jak je vybavena a zabezpečena, zda je k dispozici občerstvení, sprchy, šatna a převlékárna, úschovna cenných předmětů atp.