Češi k vytápění svých domovů nejčastěji využívají zemní plyn. Na trhu jsou téměř 3 miliony odběratelů. Nejednoho člověka trápí každý rok po létě otázka, kolik za zimu zase protopí.
Nejen na topení se zemní plyn využívá, spousta domácností s jeho pomocí ohřívá vodu, nebo vaří.
Nejčastěji češi šetří na potravinách, oblečení, volnočasových aktivitách, energiích a dopravě.
Vyplatí se změna dodavatele energií?
Pokud se rozhodnete k této změně, je vhodné tento krok učinit s dostatečným předstihem, ideálně v létě, nebo hned na jaře, až skončí topná sezóna.
Prvním krokem je zjistit, jakou mám nynější smlouvu se svým stávajícím poskytovatelem. Kdy smlouva končí, jaká je výpovědní lhůta, či jestli za předčasné ukončení smlouvy hrozí nějaká sankce a jaká.
Není od věci použít různé nezávislé internetové srovnávače, kdejsou schopni poradit s praktickými věcmi a spočítat, kolik máte možnost ušetřit. Tyto konzultace jsou zdarma, nejčastěji telefonicky, v případě vážné zájmu jsou některé společnosti sjednat i osobní schůzku s obchodním zástupcem, pokud preferujete osobní kontakt.
Nebojte se zeptat na vše, co Vás zajímá, nebo není úplně jasné. Není tedy důležitá jen výše plateb, ale i smluvní podmínky, případná výpověď atd.
Pokud se nakonec rozhodnete pro dodavatele nového, tak přechod samotný od jednoho poskytovatele k druhému není věc složitá. Navíc se nový poskytovatel většinou postará o hladký průběh a veškeré důležité věci ohlídá. To znamená, že vyřeší ukončení smlouvy se stávajícím poskytovatelem a zajistí smlouvu novou u nové společnosti. Pak už jen dostanete závěrečné vyúčtování od bývalého dodavatele.
Vše je skutečně zapotřebí dobře zvážit, jak klady, tak zápory a správně se rozhodnout, vše si dobře propočítat. Snad nás nebude ma trápit příliš dlouho, tuto věc ale nejsme nikdo z nás schopen ovlivnit… narozdíl od jiných věcí.